Şükrü Yayla

ŞÜKRÜ YAYLA

Kendi kalemiyle özgeçmişini ve göreve geldiği günden bugüne olan çalışmalarını bizlerle paylaşan Muhtarımız Sayın Şükrü Yayla’yı köyümüz için yapmış olduğu hizmetlerinden dolayı kutluyoruz.

10 Nisan 1956 yılında Giresun İli Keşap İlçesi Küçükgeriş Köyü’nde doğdum. İlköğretimimi köyümde tamamladım.

1974 yılında evlendim ve 4 erkek, 1 kız evladım var.

1977 yılında yurtdışına çıktım ve iş hayatına atıldım.

36 yıllık iş hayatımda farklı sektörlerde görev yaptıktan sonra 2005 yılında emekli oldum ve doğduğum köyüme geri döndüm.

29 Mart 2009 yerel seçimlerinde hizmet amacıyla köyümüz muhtarlığına aday olup halkımın desteğiyle bu göreve geldim…

Bir dönem aradan sonra 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde köylüm beni tekrar muhtarlık görevine getirdi…

Bütün köy halkıma ayrı ayrı teşekkür ediyorum… Elimizden gelen olanakları kullanarak, birlik ve beraberlik içinde en iyi hizmeti yapmaya çalışacağım.

Sevgi ve saygılarımı sunarım…

Şükrü Yayla

Küçükgeriş Köyü Muhtarı

Başarıyoruz…

Çok değerli Küçükgerişliler, hep birlikte çalışıyoruz, gelişiyoruz ve değişiyoruz… Nasıl mı?

Layık görüp de beni muhtar seçtiğiniz günden beri birlikte çok şey başardık… Bu değişimi gündelik hayat içinde belki fark edemeyebilirsiniz, ama aşağıda birlikte başardığımız işleri okuyunca ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

Biliyorum; bu süreç içinde bazı sıkıntılar yaşadık… Ama unutmayın ki her değişim, her devrim sancılı olmuştur. Bunu bir nevi doğum sancısı olarak da değerlendirebiliriz. Bir anne çocuğunu doğururken dayanılmaz acılar çeker, ama o çocuk dünyaya geldiğinde artık onun için canından daha değerli olur. Şimdi bizim, siz değerli köylülerimiz için yapmaya çalıştığımız hizmetler henüz doğum aşamasında olduğu için birlikte biraz sancı çekiyoruz, ama ileride hepimiz çok mutlu olacağız. Bugün bu doğum sancılarını bu kadar çok hissetmemizin bir nedeni de, köyümüzün genel ekonomisinin de bozuk olmasıdır… O yüzden hepinizden çok çalışmanızı ve bireysel ekonominizi düzeltmenizi istiyor ve öneriyorum. Bireysel ekonominiz düzelince köy için katkılarınız daha da artacak ve bu değişim ve gelişim hamlemiz daha kolay ve sancısız gerçekleşecektir.

Değerli köylülerim; isterseniz şimdi birlikte neler yapmışız onlara bir göz atalım:

1) Yıllardır yolu olmayan köyümüzün şirin mahallelerinden biri olan Güzlük Mahallesi’ne yol getirdik. Bunu yaparken de Hapanboğazı mezarlık yanı, Harmancık Mahallesi ve Bayrambey Köyü arasındaki ulaşım yollarını birleştirdik ve bu istikamette ihtiyacı olan vatandaşlarımıza değişik alternatifler sunduk, bu çalışmamız sırasında göstermiş oldukları olağanüstü destek, katkı ve çabalarından dolayı Güzlük Mahallesi sakinlerimize sonsuz teşekkürlerimi sunarım, ayrıca bu ulaşım hattının oluşumunda katkı veren diğer köylülerime çok ama çok teşekkür ederim.

2) Yine Eskiçit Mahallesi Deredibi mevkiine doğru bir yol çalışmamız oldu. Öncelikle bu hat için gerekli olan köprüyü mahalle çıkışındaki obuz üzerine inşa ettik, sonra yolumuzu Hasbal Çağlayanı dibine kadar ulaştırdık. Bu hat sayesinde sayın mahalle sakinleri büyük bir yük taşıma sıkıntısından kurtulmuş oldular, şu anda ekonomik finansmanını karşılamakta olduğumuzdan biraz sıkıntılı olabilirler, ama ileride ne kadar büyük bir iş başardığımızı anlayacaklar.

3) Değerli köylülerim yine Burunköy Mahallesi Dikkaşlı mevkiinden ulaşım hattı köy karşısı mevkiinden geçerek deredibi yol hattı ile birleştirildi. Daha önce insanların hayal bile edemediği işleri hep birlikte başardık, bu hatta da yardımlarından ve desteklerinden dolayı ilgili herkese sonsuz şükranlarımı sunarım.

4) Unaca Uzunbahçe mevkiinden Çapar Mahallesi Tekkiraz mevkiine bir ulaşım yolu oluşturarak bu bölgenin de yol sorunu çözüldü. Bu yol çalışması sırasında da destek ve yardımlardan dolayı ilgili herkese teşekkürlerimi sunarım.

5) Mehmet ve Yılmaz Aydın’ın, merhum Salih Sarıkaya’nın çocukları ile Arslan Cihan İmarcı ve Sadi Yayla’nın yol sorunları çözüldü.

6) Eskiçit değirmeni arkasına gençler için halı saha yapıldı. Bu alanın tahsisinde hiçbir menfaat beklemeden sırf köy gençleri için arazilerini bağışlayan merhum Naci Sarıkaya, Gülperi Büyükdede ve Rafet Büyükdede’ye özellikle şahsım ve köy adına teşekkürü bizzat borç bilirim.

7) Yine köyümüzün girişinde otobüs durağı yenilendi, bu durağın yapımında katkılarından dolayı Sezgin Aydoğdu’ya teşekkür ederim.

8) Köyümüzün girişinden köyümüze kadar ışıklandırma yapıldı, bu ışıklandırma sayesinde artık köy altında halkımız rahatlıkla gezebilmektedir. Bu ışıklandırma çalışması sırasında büyük katkılarından dolayı Sayın Ali Osman Turalı’ya çok teşekkür ederim. Ayrıca mahalle ve köy tabelaları takıldı.

9) Yazın değerli köylülerimizin ikamet ettiği yaylalar olan Yenioba ve Yumbat obalarına elektrik bağlandı, bu hizmet için Ankara’ya yapmış olduğumuz defalarca ziyaret çok şükür meyvelerini verdi ve büyük bir ayıp olan, sadece bizim obamızda olmayan elektrik bağlanmış oldu.

10) Köyümüzün elektrik dağıtım hatları onarıldı… Artık kullanılamaz olan Harmancık Mahallesi hattı tamamen yenilendi. Trafo sayısı artırılarak köyümüzün elektik dağıtım şebekesi artık çok daha sağlıklı bir hale getirildi.

11) Köyümüzün yollarının bozuk olmasının ana sebebi olan obuzlardaki büz sorunu büyük ölçüde çözüldü ve hemen hemen hepsi yenilendi… Böylece her yağmurdan sonra bozulan köy yolları korunmuş oldu.

12) Yine yolumuzun bozuk kısmı için asfaltlama yapıldı ve köyümüze Kaymakamlık ödeneğinden ayrılan para ile Öteköy Mahallesi’nden cami arkasına kadar betonlandı… Bunlar yaptıklarımız…

Değerli köylülerim; beni ayrıca gururlandıran bir hususu sizlerle paylaşmak istiyorum… Göreve geldiğim günden beri köyümüzde herhangi bir adli olay olmaması ve siz değerli köy halkı arasında bir husumet meydana gelmemesi beni en çok mutlu eden şeydir… Her şeyin başı sevgi; önce birbirimizi seveceğiz, sonra her şeyi başaracağız… Bu sevgi ve kardeşlik ortamını oluşturduğunuz için sizlere çok teşekkür ederim.

Değerli köylülerim; birlikte yaptıklarımızı anlattık… Şimdi sizlerle yapacaklarımızı anlatalım;

1) Bu yıl köyümüze ayrılan ödenek 20 bin TL olup, bu para köy yolu betonlanmasında kullanılacaktır. Ayrıca 10 bin TL’lik bir ödenekte Burunköy Mahallesi’nden aşağıya doğru bozuk yerler için harcanacaktır. 5 bin TL, Nevzat Kutluhan’ın evinin yanındaki uçuk için kullanılacaktır.

Bu paralar size hizmet için tahsis edilmiş olup takibini yapmak her bir vatandaşımın hakkıdır… Bu bilgileri size vermekte benim görevimdir. Değerli köylülerim; bu betonlama çalışmaları sırasında bazı mahallelerin kayırıldığı gibi bir düşünce oluşmasın… Planımız şu: İnşallah, 5 yıl içinde alttan gireceğiz, bütün anayolu betonlayıp çıkacağız… Çünkü, eğer aşağıda yol bozuksa zaten yukarı mahalle arabası da oradan geçtiğinden hizmet aynı zamanda ona da yapılmış oluyor. Bu yüzden sakın kimsenin aklına başka bir şey gelmesin, sadece sabredin, her yeri yapacağız.

2) Köyümüzün en büyük sorunlarından biri olan sağlık ocağı için devlet tarafından hemşire ataması yapılmış olup, Enver Avar’ın evinin altına sağlık ocağı en kısa zamanda açılacaktır. Sağlık ocağı için evini tahsis eden Sayın Enver Avar’a çok teşekkür ederim.

Değerli köylülerim; bu dünyada kim en iyi hayat standartlarında yaşıyorsa, siz onlardan daha iyisine layıksınız. Sizlere hak ettiğiniz en güzel yaşam standardını sağlamak için bu yola çıktım ve başarmak için elimden geleni yapmaya çalışıyorum… Birlikte başarıyoruz…

Hepinizi saygıyla selamlıyorum…

Şükrü Yayla

Küçükgeriş Köyü Muhtarı

(Ağustos 2010)

Küçükgeriş Köyü Muhtarımız Şükrü Yayla ile Söyleşi

(24 Temmuz 2009 Cuma)

Sefine Yayla Ablamız ile Küçükgeriş Üzerine Söyleşi

(24 Temmuz 2009 Cuma)