Cengiz Yaylamış

CENGİZ YAYLAMIŞ

Kendi kalemiyle görevde bulunduğu 1999 – 2009 yıllarının değerlendirmesini bizlerle paylaşan, kendi özeleştirisini yapan Sayın Cengiz Yaylamış’ı köyümüz için yapmış olduğu bu büyük çalışmalarından dolayı kutluyoruz.

1963, Keşap Küçükgeriş Köyü doğumluyum. İlkokulu Küçükgeriş Köyü’nde, ortaokulu ve liseyi Keşap Lisesi’nde bitirdim. 1980-1981 tarihinde askerlik görevimi tamamladıktan sonra ticaret hayatına atıldım. Evli ve 4 çocuk babasıyım.

Siyasi ve sosyal faaliyetlerden uzak kalmayan bir yapıya sahip kişiliğimle birtakım idari ve sosyal faaliyetlerde bulundum. Bunlar arasında 5 yıl Keşap Köylere Hizmet Götürme Birliği üyeliği, Keşapspor yönetim kurulu üyeliği, Keşap Esnaf ve Kefalet Kooperatifi yönetim kurulu üyeliği, Muhtarlar Derneği 2. Başkanlığı, 2008 senesinde Giresun Sanayici İşadamları Derneği yönetim kurulu üyeliği, 2008 senesinde AK Parti Keşap İlçe 2. Başkanı olup halen Küçükgeriş Köyü muhtarlık görevini yürütmekteyim.

1999 senesinde kutsal sayıp hizmete ihtiyacı olan köyüme halkın tamamının desteğini alarak muhtar seçildim. Köy halkıma bu özverişli davranışlarından dolayı saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

İlk iş olarak Uğur Köy adı altında 2 parçaya ayrılan köyümüzü 2000 senesinde 2 sefer referandum yaparak tekrar bir köy olarak birleştirmeyi sağladım. Bizlere bu konuda yardımcı olan iyi niyetli köy halkına teşekkür ediyorum.

Geçit vermeyen köy yollarının tamamını onararak % 70 çift araç yolu haline getirdik.

2000 yılında tüm elektrik hatlarının yenilenmesine sebep olan Giresun TEDAŞ ve Salih Turalı Beyefendi’ye sonsuz teşekkür ederim.

Yöremizde Gülleğen Şenliği tertipleyerek 5 sene köyümüzü kamuoyu ve toplum düzeyinde en iyi şekilde temsil etmeyi ve tanıtmayı sağladık.

Eskiçit, Burunköy, Harmancık mahallelerimizle Demirci, Alataş, Bayrambey – Küçükgeriş bağlantı yollarının yapımını ve trafiğe açılmasını sağladık. Bu konuda bizlere yardımcı olan arazi sahiplerinden Hasan Yoleri, Veysel Karakaya, Mehmet Yıldız, Ali Osman Turalı, Şevki Ünlü ve tüm arazı sahiplerine sonsuz saygılar sunarım.

Okul problemimiz had safada iken saygıdeğer hemşehrimiz Hüseyin Günaydın Beyefendi’nin 150.000 dolar maddi katkısı ile birtakım kötü niyetli insanların tereddütlerine rağmen 2002 yılında 3 kat olarak imzalanan prokolde yazılı 4. maddesine uyarak inşaatta kullanılacak tüm kum ve çakılın Küçükgeriş Muhtarlığı’nca temin edileceği ve yine protokolün 5. maddesi gereğince üzerine bina inşa edilecek arsanın düzenlemesi, temel ve kazısı Küçükgeriş Muhtarlığı’nca temin edileceği ve yine çatı inşaatının Küçükgeriş Muhtarlığı’nca karşılanacağı harfiyen uygulanarak okul inşaatını 2004 senesinde 5 kat olarak tamamlayıp. 1. kat düğün salonu, 2. kat yemekhane ve çok amaçlı salon, 2. katında bir tane anasınıfı ve 16 derslikli ilköğretim okulu olarak eğitim ve öğretime açılmasını sağladık. Okulun yapımında emeği geçen başta Sayın Hüseyin Günaydın Beyefendi’ye sonsuz saygı ve şükranlarımı arz ediyorum.

Köyümüz Çapar Mahallesi Camii’nin onarımı ve bir imam evi, Köy Camii yanında çeşme ve çay ocağı yapımında maddi ve manevi emeği geçen herkese saygılarımı sunuyorum.

Çapar Mahallemize 60 tonluk, Eski Çit Mahallemize 40 tonluk, Orta Mahalle’ye 20 tonluk su deposu kazandırmamıza vesile olan Köy Hizmetleri İl Müdürü Sayın Mustafa Sözeri Beyefendi’ye, Köy Hizmetleri personeline ve köy halkımıza sonsuz saygılar sunarım.

2007 senesinde tapu kadastro çalışmalarını başarı ile bitirilmiş olup en küçük bir anlaşmazlığa meyil verilmemiştir. Bu konuda köy halkımıza, ihtiyar heyetimize ve bilirkişilere sonsuz teşekkürler ediyorum.

10 yıllık muhtarlık görevim sırasında kayda değer herhangi bir adli olayın meydana gelmemiş olmasından büyük memnuniyet duyuyorum.

Sosyal faaliyetlere yeterince zaman ve imkan ayıramamanın ezikliğini yaşıyorum.

Köyümüzün gerek yol çalışmalarında, gerek okul inşaatı çalışmalarında bizleri yalnız bırakmayan iyi niyetli herkese başta Valimiz Sayın Şükrü Kocatepe ve Valimiz Sayın Mustafa Taşkesen Beyefendilere, İlçemiz Kaymakamlarından Sayın Ömer Adar, Sayın Uğur Kolsuz, Sayın Tamer Orhan Beyefendilere, Köy Hizmetleri İl Müdürü Sayın Mustafa Sözeri, Sayın Cumhur Melikoğlu, Sayın Yalçın Bıçakcı Beyefendilere ve özverili personellerine;

Manevi katkılarından dolayı Sayın İbrahim Özkan öğretmenimize ve değerli arkadaşlarına sonsuz saygı ve şükranlarımı sunar, başarılarının devamını dilerim.

Köyümüzün tanıtımında bulunan Tempo TV sahibi Hakan Karaahmet Beyefendi’ye ve Ülfet Hanım’a saygılarımı sunarım.

Muhtarlığımızın nazik davetini kırmayıp köyümüze kadar gelerek halkımızın sağlık kontrolünden geçmesini sağlayan, öğrencilere 100 çift ayakkabı, kitap, kırtasiye, ilaç, yiyecek ve giyecek yardımında bulunan ROTARY Kulübü’ne, Sayın Dr. Ufuk Erişen ve Sayın Dr. Ali Ekmekci’ye, 5 doktor – 7 hemşire – 3 sağlık personeli arkadaşlarına, köyümüze çocuk parkı kazandıran İzmir Atatürkçü Düşünce Derneği’ne köyümüz adına sonsuz saygılar sunuyorum.

Köyümüzü böyle güzel bir siteye kavuşturan Sayın Gökay Aygün Beyefendi’ye;

Uzakta da olsa köyünü ve okulunu unutmayan, 8 adet bilgisayar, 24 adet yemek masası, çok sayıda sandalye ve okulun eğitim öğretim araç ve gereçlerini temin eden, maddi ve manevi desteklerini köyünden esirgemeyen, her fırsatta köyü ile iç içe yaşayan, köyüne hizmet edebilme huzurunu yaşayan Sayın Sadık Torlak Beyefendi’ye ve arkadaşlarına sonsuz saygılarımı sunarım.

Köyümüze maddi ve manevi destek olmak isteyen iyi niyetli herkese, köyü adına ve toplum yararına faydalı olmak isteyen kişilere saygılarımı sunar, sonsuz teşekkür ederim.

10 yıllık muhtarlık görevim sırasında köyüme, köyüm okuluna yardım eden kişilerin isim listesini de alttaki tabloda ayrıcalıklı olarak belirtmek istiyorum…

Köyümüze Okul Yapımı İçin Para Verenlerin Listesi

10 yıllık görevim sırasında;

Devletimizin Köyümüze Vermiş Olduğu Ödenekler

  • 2005 senesinde 1200 metreküp okul istinat duvarının yapılması için 20.000 TL, yine Sayın Valimiz Şükrü Kocatepe Beyefendi’nin katkıları ile 4.000 TL ödenmiştir.
  • 2006 senesinde Küçükgeriş, Alataş, Demirci, Bayrambey bağlantı yolunun açılması için 8.000 TL.
  • 2007 senesinde yol onarımı için 5.250 TL Muhtarlığımıza aktarılmıştır.

Ayrıca 2008 yılında İlçe Kaymakamımız Sayın Tamer Orhan Bey’in özverili katkıları ile yaklaşık 1200 metre beton kaplama ve ayrıca 2 kilometre stabilize çalışmaları yapılmış ve okul bahçesine 1000 metrekareye beton dökülmesi için çimento verilerek çakıl ve kumu Küçükgeriş Muhtarlığı’nca karşılanmış olup işçiliğini köy halkı tarafından yapılarak çevre düzenlenmesi bitirilmiştir. Yine okulumuzun arka istinat duvarına 400 metreküp duvar inşa edilmiştir. Bu hizmetler Köylere Hizmet Götürme Birliği ve Kaymakamlık tarafından karşılanmıştır.

Köyümüze Yol Yapımı İçin Yardım Edenlerin Listesi

  • Halil Yoleri – Güzlük Mahallesi’ne yapılan yol için : 800 TL
  • Mehmet Turalı ……………………………………… : 95 Euro
  • İsmini vermek istemeyen Ç. Deniz …………….… : 400 TL
  • Emin Tor tarafından Almanya’dan toplanan …..… : 300 Euro
  • Tonguç Avar ………………………………………… : 150 TL

Muhtarlığımın ve seçilmişliğimin sorumluluğunu taşıyarak toplum ve insanların çıkarlarını düşünerek, görevimi dürüst ve doğru olarak, yasal ve yürütme kurallarından taviz vermeyerek, idari birimlerle uyum içerisinde ve yapılan hizmetlerin geçici değil, en az 50 yıla hizmet edeceğini düşünerek, doğru bildiğimden taviz vermeyip karşılık beklemeksizin, maddi ve manevi hiçbir fedakarlıktan kaçmadan kalıcı hizmetler yapmaya çalıştım. Köyümüzü yöremizde örnek bir köy haline getirmek için üstün bir çaba gösterdim. Mutlaka eksikliklerimiz de vardır, ama doğru bildiğim ve yapılması gereken hizmetlerden yapılamayanlar ve engel olunanlardan dolayı en az benim kadar vicdani sorunluluk taşımalarını ve köyümüze, maddi manevi her konuda yardımcı olmalarını temenni ediyorum.

Hizmet gönül işidir, maddiyat işidir, maneviyat ve fedakarlık işidir. Çoğumuzun bu vicdani sorumluluğu taşıdığını umuyorum. Bu dileklerimle Köy halkımıza, maddi ve manevi emeği geçen herkese saygı ve sevgilerimi sunar, mutlu ve aydınlık yarınlar temenni ederim.

Cengiz Yaylamış

Küçükgeriş Köyü (1999-2009) Muhtarı